Posts Tagged ‘cost of living’

UY$325/kilo for Queso Magro: US$14.55 per kilo, for basic basic plain old cheese. The kind that in the old days would be in the Generic aisle of the grocery store in a plain white paper label with black text “Cheese.” From local producers, in a country which actually, factually, in its history, proposed infrastructure so that one could tie into a city milk supply and have a spigot installed in your kitchen, out of which poured milk.

UY$546 for 6x 2.5-liter bottles of Coke products. That’s US$4 per bottle. That’s ON SALE!

2014-03-06 16.41.18

El Pais, with information from Euromonitor International and Agencia Nacional de Vivienda, has put together a study of the costs of living in Uruguay vs other countries in Latin America. The results are not shocking to me, however they might be something you want to look at if you are considering making the move to Uruguay. The short story: Uruguay’s cost of living is double that of Chile, which is the second-highest in the study.

Uruguay highest cost of living in Latin America

Uruguay highest cost of living in Latin America (courtesy El Pais)

The information used in the study was cost of rent/mortgage, home maintenance and repair, utilities, fuel, gas, water, sanitation, etc. Some interesting bits follow:

  • Electricity prices rose 21% in the last 12 months.
  • Cost of home repair rose 15.6%
  • Cost of rental maintenance rose 14.2%
  • Water rose 7.5%
  • Sewer rose 8.8%
  • Gas rose 6.9%

 

Thanks to SwingDanceBob for the link.

 

Price comparison

Posted: September 14, 2012 in Life
Tags: , , ,

Uruguay:

Potato chips, local brand, 400g, 102 pesos (USD$4.80 or .012/g)

Potato chips, Ruffles brand, 120g, 49 pesos (USD$2.31 or .019/g)

Chile:

Potato chips, local brand, ruffles type, 320g, 990 pesos (USD$2.08 or .006/g)

 

1/2 to 1/3 price in Chile or 2x to 3x as expensive in Uruguay. Why the obsession with potato chips? Because it’s something that is both a common-man’s product, and locally produced from local ingredients, local labor, etc. And it’s shocking to see 5 cents worth of potatoes marked up to nearly $5 per bag.